התנדבות עסקים- כלים פרקטיים בפורטל חדש של "התנדבות אנגליה"

"התנדבות אנגליה"- ארגון הגג של ארגוני המתנדבים בבריטניה, הודיע על השקת פורטל משאבי ידע בנושא התנדבות עסקים. הפורטל מרכז בתוכו את כל הידע שנצבר בארגון במשך השנים האחרונות, בתחום המרתק של התנדבות עובדים מהעולם העסקי ומהווה תוצר של פרויקט גדול שפותח במהלך שנת ההתנדבות האירופית-2011.

בפורטל ניתן למצוא הרבה מאד משאבי ידע למעסיקים הרוצים לארגן ולפתח תוכניות התנדבות עובדים וכן משאבי ידע עבור ארגונים חברתיים המעוניינים לקלוט עובדים מהעולם העסקי.

בפורטל ניתן למצוא, למשל, חוברות הפעלה ליישום ולפיתוח תוכניות התנדבות עובדים:

וכן כלים מגוונים כגון: פיתוח תוכניות חונכות של עובדים, כלים לפיתוח התנדבות מבוססת מיומנויות, כלים למעסיקים במגזר הציבורי ועוד..

אין כל ספק שבעידן המדיה הדיגיטלית, היכולת של ארגוני גג ברחבי העולם לשתף בידע אותו הם מפתחים היא עצומה, וארגונים ברחבי העולם יכולים להתרם וללמוד זה מניסיונו של זה, בתחומי ידע דומים ומשיקים.

קישור לפורטל.

סקר חדש של חברת Deloitte מחזק את הקשר שבין התנדבות במסגרת מקום העבודה ושימור עובדים.

הסקר, שנקרא: The 2011 Deloitte Volunteer IMPACT survey נועד לבחון את הקשר שבין התנדבות במסגרת מקום העבודה ובין מעורבות והשתלבות העובדים בחברה העסקית. באמצעות מדדים כגון שביעות רצון ממקום העבודה, גאווה ונאמנות, השוו ב- Deloitte את התגובות של עובדים שמתנדבים לעיתים קרובות, לכאלה שמתנדבים לעיתים רחוקות או שאינם מתנדבים בכלל. בסקר בחרו להתמקד בעובדים מדור ה-Y, בטווח הגילאים שבין 21-35.

ידוע כי דפוסי התעסוקה של דור ה-Y הם שונים ומורכבים מאלה של הדורות שלפניהם. במחקרים שנערכו לאחרונה נמצא כי כשליש מהעובדים בני הדור הזה, בכל זמן נתון, שוקלים שינוי קריירה או החלפת מקום עבודה. הצפי הוא כי לעובדים מדור ה-Y יהיו בממוצע כ-20 מעסיקים שונים בקריירה. עובדות אלה, מעוררות את הצורך המשמעותי של מקומות עבודה לנסות ולאתר דרכים אפקטיביות ל"שימור עובדים". בסקר של חברת נמצא, כי מעורבותם של העובדים הללו בתוכניות התנדבות, יכולה בפירוש לסייע לשימורם במקום העבודה, היות ונמצא קשר משמעותי בין מעורבות בתוכניות התנדבות לבין תפיסתם של העובדים את מקום העבודה כמקום בעל תרבות ארגונית חיובית.

במחקר נמצא, כי עובדים שמתנדבים לעיתים קרובות הם בעלי סבירות גבוהה יותר להרגיש גאים, נאמנים ושבעי רצון ממקום עבודתם, בהשוואה לאלה שאינם מתנדבים או שמתנדבים לעיתים רחוקות. בני דור ה-Y אשר מתנדבים לעיתים קרובות במסגרת מקום עבודתם הם בעלי סיכוי גבוה יותר:

  • לדרג את התרבות הארגונית של חברתם כחיובית מאד
  • בעלי סיכוי גבוה יותר לחוש גאווה על כך שהם מועסקים בחברה זו.
  • בעלי סיכוי גבוה יותר להרגיש נאמנים מאד למקום עבודתם
  • בעלי סיכוי גבוה יותר להיות מרוצים מאד מהתקדמות הקריירה שלהם
  • בעלי סיכוי גבוה יותר להיות מאד שבעי רצון מהמעסיק שלהם
  • בעלי סיכוי גבוה יותר להמליץ על החברה בה הם עובדים לחבריהם

דור ה-Y ידוע כדור מעורב חברתית ובעל דפוסי התנדבות גבוהים מאד, אך שונים מאלה של הדורות שלפניו. אחת מנקודות השוני היא במניעים שלו להתנדבות. גם המחקר של Deloitte מספק חיזוק נוסף לחשיבותם של המניעים הקשורים בפיתוח קריירה, להתנדבותו של דור זה. מהמחקר עולה, כי הם מחפשים אתגרים ומצפים להזדמנויות ניהוליות ומנהיגותיות בהתנדבות שלהם. 51% מהמשתתפים בסקר אמרו כי הם רוצים שההתנדבות תתרום להם באופן מקצועי.

במחקר קודם שערכה החברה, נמצא כי "חוסר התקדמות בקריירה" היא אחת מ- 10 הסיבות המרכזיות לכך שאדם צעיר מבקש להחליף מקום עבודה. ממצאי הסקר מעלים, אם כך, את האפשרות שישנה כאן הזדמנות עבור חברות עסקיות להכליל התנדבות מבוססת מיומנויות (Skill based volunteering) כחלק מתוכניות ההכשרה ופיתוח העובדים שלהם. התנדבות מבוססת מיומנויות יכולה לספק אפשרויות ללמידה התנסותית חווייתית בעלת ערך רב שתספק מענה לצרכי פיתוח הקריירה של בני דור ה-Y: הזדמנויות לפיתוח מקצועי, תפקידי מנהיגות ופעילות מעוררת השראה ומתגמלת.

ממצאי הסקר מצביעים גם על כך שהתועלות שביצירת תרבות התנדבות בחברה העסקית הן הרבה מעבר לתועלות האישיות לעובדים המתנדבים. כצפוי, כ-70% מבני דור ה-Y מעדיפים משמעותית חברות שמראות מחויבות גבוהה לקהילה. יתרה מכך, יותר ממחצית מבין משתתפי הסקר שמתנדבים לעיתים רחוקות או שאינם מתנדבים כלל (61%) אומרים שהמחויבות של החברה העסקית לקהילה תהווה גורם משמעותי בבחירה בין שני מקומות עבודה פוטנציאליים, לצד שיקולים של מיקום, אחריות, שכר ותגמולים.

הסקר המלא ניתן להורדה כאן. בסקר גם המלצות עבור החברות, כיצד לעצב תוכניות התנדבות עסקים באופן כזה, שישיגו את מקסימום האימפקט על העובדים ועל החברה עצמה.