יום המשפחה הבינלאומי 15.5.14 – בסימן התנדבות משפחתית

ארגון האומות המאוחדות מציין השנה 20 שנה ליום המשפחה הבינלאומי. העצרת הכללית של האו"ם הכריזה על היום בכינוסה בשנת 1993, וקבעה שהוא יצוין בכל שנה ב15 במאי, החל משנת 1994. היום הבינלאומי מספק הזדמנות לקדם מודעות לנושאים הקשורים למשפחות ולהרחיב את הידע החברתי, כלכלי והדמוגרפי המשפיע על משפחות ברחבי העולם. בשנים האחרונות, חווה המשפחה אתגרים רבים הכוללים: הרחבת המודל המשפחתי לצורות חדשות,  והשפעת העולם  המודרני והטכנולוגי על אופן תפקוד המשפחה. יום המשפחה הבינלאומי, מביא לקדמת הבמה את המשפחה ומקדם את החשיבות של משפחה בריאה ומאוזנת על כל סוגייה.

מודל שפותח לפני כשני עשורים, שמטרתו היא לקדם את אותם הערכים שמקדם יום המשפחה הבינלאומי, הוא מודל התנדבות משפחתית. התנדבות משפחתית הינה התנדבות משותפת של לפחות שני דורות במשפחה אחת (הורים – ילדים, סבים-  נכדים). ההתנדבות המשפחתית מהווה כלי אשר יכול לסייע למשפחה להתגבר על האתגרים שחוות משפחות בימנו. ההתנדבות היא למעשה אמצעי דרכו בני משפחה יכולים להשתתף באופן פעיל ומועיל בחיי הקהילה שלהם, בעודם מחזקים את הלכידות המשפחתית ומייצרים חוויות חיוביות משותפות. התנדבות משפחתית מציעה להורים, סבים ומבוגרים משמעותיים אחרים הזדמנות נפלאה לטפח, לחנך, לתקשר עם ילדי המשפחה ובו בזמן להעניק לחברה ולקהילה. 

מודל הפעולה של התנדבות משפחתית קיים כשני עשורים  במספר מדינות ביניהן ארה"ב, בריטניה וקנדה. בארה"ב מציינים אחת לשנה את יום התנדבות משפחתית . מטרתו של היום היא להעלות למודעות את יתרונות ההתנדבות המשפחתית ואת כוחן של משפחות שמתנדבות יחד וכן לספק הזדמנויות עבור משפחות לסייע לקהילותיהן בפעילות משותפת. בארה"ב מתקיים יום ההתנדבות המשפחתית אחת לשנה, בשבת שלפני חג ההודיה. היום מהווה "בעיטת פתיחה" ערכית לעונת החגים המשפחתיים והוא אף מסמן את תחילתו של שבוע המשפחה הלאומי. יום זה מופק ע"י ארגון generationOn המקדם התנדבות ילדים ונוער.

גם בישראל, אנו פועלים לקידום ההתנדבות המשפחתית. על מנת לפתח סגנון התנדבות זה, חברו מספר שותפים בעלי חזון משותף: לאפשר לכל משפחה בישראל שמעוניינת בכך, להתנדב יחד. השותפים הם: ג'וינט אשלים, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, קבוצת אלון ריבוע כחול בע״מ, החברה למתנ"סים וקרן שחף. על מנת להפיץ את הרעיון, השותפים כבר ערכו מספר פעולות. במהלך השנתיים האחרונות התקיים פיילוט לתכנית התנדבות משפחתית בישראל, בשיתוף עם משפחות עובדי קבוצת אלון ריבוע כחול בע״מ (דרך ארץ, AM:PM, מגה), אשר פעל בארבעה מתנ"סים (פתח תקווה, יהוד, רמת השרון וכפר יונה), במסגרתו התנדבו כ-1000 משפחות. במקביל, נערכו שני ימי חשיפה:לפני כשנתיים, נערך יום חשיפה להתנדבות משפחתית לארגונים ולאחרונה נערך יום חשיפה לקהילות הצעירים של קרן שחף. בימים אלה, מתרחב הפיילוט לכדי תכנית, שתכלול שבע רשויות מקומיות, שבכל אחת מהן יוביל את התכנית רכז ההתנדבות באגף לשירותים חברתיים.   

השותפים  בתכנית התנדבות משפחתית החליטו לאמץ את המודל של יום ההתנדבות המשפחתית, במטרה להעלות למודעות הישראלית, את קיומו של מודל חדשני זה, על השפעותיו החיוביות.  יום ההתנדבות המשפחתית יתקיים בישראל ב15 במאי –ביום המשפחה הבינלאומי. בכך, ביום חגיגות ה-20 שנה לציון יום זה על ידי האו"ם, מדינת ישראל תציין אותו באמצעות פעילות התנדבות משפחתית ברחבי הארץ. ביום זה נתמקד בשלוש אוכלוסיות יעד להתנדבות המשפחתית: למען ילדים, למען קשישים ולמען הסביבה.

בימים אלו אנו מתחילים את ההכנות להפקת יום ההתנדבות המשפחתית הראשון בישראל. במידה והנכם מעוניינים להשתתף או להציע יוזמה להתנדבות משפחתית אתם יותר ממוזמנים לפנות  למימי, רכזת התוכנית, במייל – mimihitnadvut@gmail.com

שיהיה לנו בהצלחה !!!  ויום התנדבות משפחתית שמח