על התנדבות מהגרים- ההזדמנויות והאתגרים

ההגירה ההולכת וגוברת באירופה מייצרת דאגות כלכליות וחברתיות במדינות רבות ברחבי היבשת. שנה שעברה, צוינה באירופה שנת ההתנדבות. Henrique Pinto , איש אקדמיה בולט בתחום המגזר השלישי בפורטוגל, הזמין חוקרים ואנשי שדה מרחבי אירופה והעולם לכתוב מאמרים על הקשר בין הגירה והתנדבות לגליון מיוחד של כתב העת Migrações . מחצית מהפרקים בגליון נכתבו בפורטוגזית ומחציתם השניה, באנגלית.

אחד מתוך המאמרים המרתקים שפורסמו בכתב העת הוא של סוזן אליס, שנקרא: "“Laying the Foundation for Volunteer Success" במסגרתו מתבוננת אליס על העקרונות המרכזיים של ניהול מתנדבים ושמה דגשים חשובים על הניהול של מהגרים כמתנדבים בקהילות החדשות בהן הם מבקשים להשתלב.

המאמר הארוך של אליס, מפרט לא מעט עקרונות ניהול מתנדבים כלליים עליהם לא נתמקד. ברשומה זו בחרנו להתמקד במספר עקרונות ספציפיים, המוזכרים במאמר, הרלוונטיים לשילובם של מהגרים כמתנדבים. עם זאת חשוב לציין, כי טענתה המרכזית של אליס במאמר, היא שבמובנים רבים, התנדבות של מהגרים אינה שונה מזו של התנדבות של אוכלוסיות אחרות, כך שהמדד הראשון להצלחה בניהול מהגרים כמתנדבים, הוא שהארגון הקולט את המתנדבים, הוא בעל אסטרטגיית ניהול מתנדבים יציבה ואפקטיבית, עם צוות ייעודי לנושא ועם משאבים ייעודיים מספקים.

ידוע כי להתנדבות תועלות רבות. מעבר לתועלות הכלליות שנובעות מהפעולה ההתנדבותית, מציעה אליס תועלות ספציפיות לאוכלוסיית מהגרים שמתנדבת:

 • ההתנדבות היא אמצעי להשתלבות בקהילה ולאינטגרציה עם אוכלוסיה מקומית.
 • ההתנדבות מספקת מידה של יציבות בעולם שאינו יציב.
 • ההתנדבות מספקת למהגר המתנדב את ההזדמנות להוכיח כי הוא מסוגל לעבוד, להתמיד ולהיות מועסק בעתיד, במובנים של: הרגלי עבודה חיוביים, עבודת צוות, אמינות, התמדה וכיו"ב.
 • ההתנדבות מאפשרת למהגר המתנדב לתרגל שימוש בשפה חדשה.
 • ההתנדבות יכולה לספק למהגר מתנדב המלצות למקומות עבודה פוטנציאליים.
 • ההתנדבות מפגישה את המתנדב המהגר עם דמויות שיכולות להעניק לו הכוונה, יעוץ ותמיכה.
 • ההתנדבות מאפשרת למהגר המתנדב לבנות את בטחונו האישי, ערכו העצמי ותחושת המסוגלות שלו.

מרבית המהגרים זקוקים לעבודה בשכר ויתכן ויופתעו מאד מעצם ההצעה, שיבואו לקחת חלק בפעילות ללא שכר. כך שהאדם הניגש אליהם לראשונה ומציע להם להתנדב, חייב לדון ולהסביר בראש ובראשונה מהי ההתנדבות, מדוע היא כדאית, כיצד היא תורמת למתנדב ומה חשיבותה. במקביל, סביר שמהגרים אינם מכירים את הארגונים והשירותים ההתנדבותיים הקיימים בקהילה. על כן יש לתת תשומת לב רבה לטכניקות הגיוס, כך שהמידע יגיע אל המהגרים ויאפשר להם חשיפה למידע הרלוונטי בנושא התנדבות ואפשרויות להתנדב בקהילה.

אם מהגרים יחליטו לקחת או לא לקחת חלק בפעילות התנדבותית, הדבר תלוי פעמים רבות בדמות הספציפית שמציעה להם לקחת בה חלק. אם קיים חוסר אמון, סקפטיות לגבי המניעים של האדם המציע או טינה כלפי פעילויות האוכלוסיה המקומית, סביר שהניסיון יכשל. לעומת זאת, אם מסר הגיוס מוצג על ידי מתנדבים שהם מהגרים לשעבר או בהווה, שכבר פעילים בארגון, או מנהיג קהילתי מוערך על ידם, הסיכויים להצליח גבוהים משמעותית.

למה שקורה למהגר שמחליט לקחת את הצעד הגדול והחשוב של יצירת קשר עם ארגון התנדבות יש חשיבות קריטית. מהגרים רבים אינם רגילים לפנות לקבלת עבודה באופן פורמאלי ועלולים להיות מופתעים כאשר הארגון מצפה מהם לעבור תהליך בחירה ומיון. הם עלולים לחוש מאוימים ממילוי טפסים, ראיונות אישיים- בעיקר אם הם עדיין מתקשים עם השפה המקומית.

אם המהגרים לא יבינו את המשמעות של תהליכי הקבלה להתנדבות ואת חשיבותם, החוויה עלולה להיות כה שלילית, שהם יפסיקו את מעורבותם עוד בטרם החלו אותה. הדבר נכון גם לשלבים הבאים בהשתלבותו של המתנדב בארגון. קיים צורך בליווי אישי, חניכה, שתאפשר למתנדב המהגר לחוש שייכות וחיבור לארגון, לאנשיו ולתפקידו.

אחרי שהחלו בתפקידם, יתכן והמהגרים יזדקקו לסיוע בתרגום חוויותיהם לתחומים אחרים בחייהם. לעבוד עם המהגר על מנת לוודא שהוא אכן מפתח מיומנויות שיסייעו לו בשילוב בעולם העבודה, לכתוב קורות חיים, לספק לו המלצות וכיו"ב.

אצל המהגר, המתלבט אם להתנדב או לא, עשויות לעלות מספר שאלות במסגרת ההתלבטות. יתכן ושאלות אלה נכונות גם למתנדבים שאינם מהגרים, אך הן מקבלות משנה תוקף כשמדובר באוכלוסיית מהגרים. עם זאת, יתכן ולמתנדב המהגר, שלעיתים מכיר את צורותיה הבלתי פורמאליות של ההתנדבות, יהיה קושי בהבעת השאלות או בניסוחן, עוד בטרם יוכל לענות עליהן. יתכן וחלק מתפקידו של הארגון, הוא לסייע למהגר להציף את השאלות ואף לספק להן מענה. כך, יוכל לבחור את ההתנדבות מתוך מודעות והכרות גם עם הארגון, גם עם מטרותיו, עם התועלות שעשויות לצמוח לו מכך ועם השיטות בהן הוא עובד. להלן דוגמא לשאלות שחשוב לסייע למהגר להציף:

 • האם אני מבין מהי התנדבות והאם אני מעוניין לקחת חלק בפעילות מסוג זה?
 • האם אני רוצה להיות מעורב בארגון שעוזר בעיקר למהגרים? או בארגון שעוסק בתחומים אחרים?
 • אילו מטרות או נושאים חשובים לי מספיק על מנת שאתן את זמני? כמה זמן יש לי להתנדב?
 • האם ההתנדבות תסייע לי למצוא מקום עבודה? האם אלמד דברים חדשים שיסייעו לי בעבודה עתידית?
 • האם אני חש בטוח בכישורי השפה שלי? או שאני זקוק להזדמנות להתנסות ולתרגל אותם במסגרת ההתנדבות?
 • האם אני מרגיש בנוח לגשת להתנדבות שמכילה תהליך הדומה לקבלה למקום עבודה? הכולל טופס בקשה, ראיון, בדיקות רקע, הכשרה, ליווי וכדומה? או שהייתי מעדיף לעסוק בהתנדבות פחות פורמאלית שלא דורשת ממני לשתף מידע אישי.
 • האם אני יכול לעמוד בהוצאות הכספיות הכרוכות בהתנדבות?

המלצתה של סוזן אליס היא, שארגונים המעוניינים לשלב מהגרים במסגרתם, יתחילו בפיילוט קטן, במסגרתו יגוייסו מספר מהגרים יחד, שיוכלו גם לתמוך זה בזה במהלך התנדבותם.

הגורם החשוב ביותר להצלחה בעבודה עם המהגרים המתנדבים היא: רמת הנוחות. ידוע כי מרבית המהגרים חשים שהם מודרים מפעילויות מיינסטרים בקהילה בה הם חיים ואם כך הם חשים, מדוע שיחשבו שהתנדבות תסביר להם פנים יותר מכל פעילות אחרת? על כן, הדבר דורש מהם אומץ, להרים את ידם מבלי שהם בטוחים, לאיזו קבלת פנים הם יזכו. כל מהגר שחושב על השתלבות בהתנדבות, זקוק ל:

 • מידע בהיר וברור לגבי מהי התנדבות, כיצד ניתן להיות מעורב בהתנדבות, ואיפה לחפש מקומות התנדבות מתאימים
 • תחושת בטחון שהוא/היא הם בעלי כישרון או מיומנויות שיכולים להיות בעלי ערך לאחרים
 • קבלת פנים חברותית ונעימה במגע הראשון ואחריו
 • סיוע על ידי איש צוות בארגון בעל סבלנות ורגישות, שיוכל להסביר את שיטות העבודה והתהליכים הארגוניים
 • התאמה מיטבית לתפקיד ההתנדבותי, בהתאם ליכולותיו וניסיונו
 • אוריינטציה והכשרה לביצוע תפקידו היטב
 • משוב והערכה על ביצועיו
 • הוקרה והכרה על פעילותו.

ואם מתבוננים שוב, על הרשימה הזו, נזכרים בטענתה של אליס, כי ניהול מתנדבים נכון ומקצועי, הוא שיאפשר עבודה עם מהגרים, ברגישויות המתאימות.

———

הרשומה מבוססת על המאמר:

Ellis, S., Laying the Foundation for Volunteer Success, Migrações, 09, October 2011, 101-119


עשור לשנת ההתנדבות של האומות המאוחדות: IYV+10

שנת 2001 הוכרזה על ידי ארגון האו"ם כשנת ההתנדבות הבינלאומית, או בשמה: IYV, במטרה להגביר את ההכרה, הרישות והקידום של התנדבות בעולם.  (החלטת העצרת הכללית של האו"ם מספר A/Res/52/17 of 1997, בשנת 1997).  הודות למתנדבים ותומכיהם, 123 מדינות הקימו וועדות מקומיות לקידום והובלת שנת ההתנדבות וננקטו פעולות לקידום התנדבות ברחבי העולם. דוחות מעקב על פעילות שנת ההתנדבות ב-2001 הובילו את עצרת האום להחליט על ציון השנה ה-10 לשנת ההתנדבות הבינלאומית: IYV+10 בשנת 2011 (החלטה: A/Res/63/153).
החגיגות הנן ציון דרך חשוב נוסף בקידום התנדבות גלובאלית ותנועת ההתנדבות הבינלאומית. על החגיגות אחראי ארגון ההתנדבות של האו"ם: UNV

לאורך כל שנת 2011 יהיו אפשרויות והזדמנויות להציג לראווה את רוחבה, עומקה ועוצמתה של ההתנדבות ברחבי העולם, להעלות את תדמיתה של ההתנדבות ולהניע רבים נוספים להתנדב!

מטרות ה- IYV+10:

10+ IYV תחגוג את ההתנדבות כדרך ביטוי של האנושיות המשותפת לכולנו כאמצעי:

 • לפתח כבוד, הבנה, אמון, סולידריות והדדיות
 • לסייע ולתרום הן לחברה בגדול והן למתנדב הבודד
 • לתרום לפיתוח אנושי וזכויות אדם
 • לרתום את הרצון, האנרגיה החיובית והחדשנות של מיליוני בני אדם להגשמת ה-MDG's (Millennium Development Goals) של האו"ם.
 • ליצור סביבה המאפשרת ומעודדת מעורבות אזרחית באמצעות פיתוח מדיניות לקידום התנדבות, חקיקה תומכת ותשתיות נוספות.

הקמפיין הגלובאלי

האג'נדה הגלובאלית של IYV+10 תונע על ידי חגיגות ופעילויות של בעלי עניין בינלאומיים כולל: ארגונים גלובאליים המפעילים מתנדבים, ממשלות, סוכנויות או"ם וקרנות פרטיות. תוכנית גלובאלית לפעילות גובשה כתוצאה ממפגש בין בעלי העניין באו"ם באוקטובר 2009, מפגש בו השתתפו למעלה מ-40 ארגונים בינלאומיים. האירועים הגלובאליים תחת אחריות ארגון המתנדבים של האו"ם יכללו:

 • החגיגות יפתחו באירוע השקה באומות המאוחדות ב-5 בדצמבר 2010
 • ועידת פסגה גלובאלית על התנדבות וה-MDG's בניו יורק, בחודש מרץ 2011
 • שני מושבים של העצרת הכללית של האומות המאוחדות שיוקדשו ל- IYV+10 בדצמבר 2011
 • השקת דוח מצב ההתנדבות העולמי בסתיו 2011.
 • האיחוד האירופי הכריז על שנת 2011 כשנת ההתנדבות האירופאית, בהתאמה לחגיגות ה- IYV+10
 • בדצמבר 2011 תפתח בבניין האו"ם תערוכה הנושאת את השם: "מתנדבי העולם"

הקמפיינים הלאומיים

הצלחת החגיגות תלויה במידה רבה על היוזמות והמעורבות של שחקנים ברמה הארצית. הציפייה היא כי בכל מדינה תקום ועדה תלת מגזרית המייצגת את כלל בעלי העניין בתחום ויביאו סביב שולחן אחד שחקנים שונים ברמה הלאומית מהחבר האזרחית, הממשלה והמגזר הפרטי על מנת לפתח אג'נדה לאומית לקידום התנדבות.

כמו כן, בכל מדינה יאורגנו פעילויות מגוונות על מנת לחגוג את ה- IYV+10 ולחגוג את ההתנדבות באופן לוקאלי וגלובאלי: כולל אירועי הוקרה, כנסים וכו'.

דוגמאות:

א. הכנס העולמי ה-21 לקידום התנדבות שיערך בחודש ינואר 2011 בסינגפור, יערך כולו בסימן ה– IYV+10. מנהיגי מגזר שלישי וממשלות מרחבי העולם יפגשו יחד על מנת לחלוק מניסיונם לקידום התנדבות ברחבי העולם. לפרטים:

ב. תחרות סרטוני וידאו: ארגון ה- The International Association for Volunteer Effort) IAVE) השיק תחרות בינלאומית להפקת סרטוני וידאו באורך 30-60 שניות המקדמות את חגיגות ה- IYV+10ואת ההתנדבות. התחרות פתוחה לבני נוער או קבוצות בני נוער מרחבי העולם. הסרטון יכול להציג את ההתנדבות של בני הנוער, את המוטיבציות שלהם, את קריאתם לאחרים להצטרף ולהתנדב או כל מסר אחר המקדם התנדבות. הסרטונים מוצגים באתר ה-IAVE  ויהיו פתוחים לשיפוט הקהל הרחב.

עדכונים שוטפים על המתרחש סביב חגיגות ה- IYV+10 כולל פעילויות שמארגנות מדינות משתתפות ברחבי העולם, ניתן למצוא באתר ההתנדבות של האו"ם.

ג'וינט התנדבות תציין את אירועי העשור לשנת ההתנדבות במהלך שנת 2011, באירועים ארציים שונים. פרטים יפורסמו בהמשך. לקריאת המסמך של האו"ם על אפשרויות למעורבות באירועים